CZ DE IT
2. 2. 2010

Jak správně pečovat o ručníky a župany

Možná to znáte - utírání se starým ručníkem nemusí být příliš příjemná záležitost. Někteří spotřebitelé likvidují ručníky ihned, jak začnou stárnout a ztrácí savost. Pokud se o své ručníky budete dobře starat, budou produktivně sloužit několik let a nemusíte se bát, že se z něj stane struhadlo.

Materiálové složení

Ručníky mohou být vyráběny z různých materiálů, jejichž vlastnosti jsou odlišné. Froté tkanina je nejčastěji používanou tkaninou, na které jsou z jedné nebo obou stran vytvořeny smyčky. Velurové ručníky vzniknou, pokud se smyčka z jedné strany ořízne a vytvoří tak dekorativní lesklý povrch připomínající samet. Ručníky mohou být tkány také do zdobených obrazců nebo proužků, mohou být vyšívány nebo potištěny. Je čas poslat do důchodu staré ručníky, které byly vyrobeny z tenkých vláken a častým používáním se na nich vytvořily díry.

Když si kupujete ručník, ujistěte se, že je kvalitní. Bavlna a další přírodní materiály dobře odolávají opotřebení a jsou jednoduché na údržbu. Pozor na ručníky, které jsou vyrobeny ze směsí umělých vláken – ty mají tendenci rychleji se odírat a také nejsou tak savé jako ručníky bavlněné (nebo bambusové). V některých případech mohou způsobit podráždění kůže. Osuška vysoké kvality vám vydrží déle, protože je robustnější konstrukce.  Materiálem 21.století je však bambus. Jejich savost je třikrát vyšší, než u ručníků z bavlny a nižší tepelná vodivost vyvolává příjemný chladivý pocit a dýchatelnost tkaniny.

ručníky a osušky harem   ručníky a osušky nazende

Péče o ručníky, osušky a župany

S novým ručníkem nebo županem je nutné zacházet opatrně, abyste předešli možnému zatrhnutí oček (zlomenými nehty, prstýnky, zipy atd.) ještě před prvním vypráním, během něhož dojde k nepatrnému sražení, čímž se očka pevně uchytí do tkaniny a ručníky jsou připraveny k použití . Vytržené smyčky mohou být opatrně odstřiženy. Pokud byste je vytrhávali, mohlo by to vést k tomu, že by byly vytaženy i další smyčky.

Ručníky i župany by měly být prány v teplotě 40°-50% C, řádně vymáchány a poté pokud si přejete, mohou být sušeny v sušičce s nízkým až středně vysokým tepleným nastavením. Avivážní prostředek přidaný do posledního máchání způsobí, že ručníky budou měkčí a hebčí. Nicméně nadměrné užití může vést k tomu, že se ručníky stanou hydrofobními - budou odpuzovat vodu.

Jedním z problémů ručníků je, že mají tendenci ztrácet barvu. Perte proto ručníky vždy se stejnými nebo podobnými barvami, abyste zabránili nadbytečnému zabarvení ostatního prádla. Navíc, bílé ručníky by vždy měly být prány samostatně. Použijte citrónovou šťávu místo odbarvovače, protože bělidlo poškozuje tkaninu

Froté ručníky by neměly být žehleny. Došlo by k přimáčknutí smyček a zmizel by hebký sametový vzhled. Smyčky by také v menší míře absorbovaly tekutiny.

dámský župan elegance   dámský župan micro cotton

Péče o froté ručníky,osušky a župany je jednoduchá díky výjimečným vlastnostem výchozí suroviny bavlny i bambusového vlákna. K problémům dochází většinou nesprávným zacházením nebo nevhodnou péčí. Proto je nutné si vždy pečlivě přečíst návod na praní a udržování.

Autor článku: redakce Zaclona.cz

 

 

Zpět do kategorie

Bronislava Novotná (Praha)

Změna je krok k dosažení vyšší úrovně interiérů.

Služby   

  • Profesionální poradenství
  • Konzultace ve studiu
  • Konzultace u klienta
  • Odborné zaměření
  • Zajištění výroby
  • Šití
  • Odborná montáž
  • Aranžování
  • Tapetování a malba
  • Asistence architektům
Líbí se Vám realizace?
Kontaktujte nezávazně naší designérku!

Diskutujte s námi