CZ DE IT
3. 5. 2007

Jak se měří vertikální žaluzie

Pokud se rozhodnete objednat vertikální žaluzii, zpravidla jde o prostor s oknem. Jelikož víme, že se vertikální žaluzie skládá z profilu, lamel a tahání, musíme brát při zaměření v potaz všechny tyto tři složky.

Pokud chceme rychlý návod jak vertikální žaluzii zaměřit, můžeme si namísto žaluzie představit obdélníkovou desku, pomocí níž chceme prostor zaclonit.

Výpočet počtu lamel, odpočet jejich výšky od profilu, to vše nás „nezajímá“, na to má každý výrobce program. Jediným problémem této metody může být výklenek, tedy úmysl umístění vertikální žaluzie do přesně vymezeného prostoru. V takovém případě lze postupovat dvěma způsoby. Jedním je změření „obdélníku“, který by přesně zaplnil výklenek a toto zaslat do výroby s poznámkou – výklenek. Výrobce si s tím opět poradí. Odečte na každé straně 1 cm a žaluzii vyrobí jak má. A tím druhým je ponížit rozměry jak v horizontálním tak vertikálním směru dle aktuálního stavu – nerovnosti stěn atp…

Pravděpodobně jste si domysleli, že žádný zákazník asi nebude chtít, aby se vertikální žaluzie dotýkala země, tedy stejně jako u výklenku, i u jakékoliv jiné situace je potřeba nezapomenout odečíst od podlahy (parapetu, apt.) cca 2-3cm. Přitom jde hlavně o to, aby si designér všiml, zda není podlaha příliš nerovná. Obdélník, který nahrazuje budoucí vertikální žaluzii nám sice pomůže vyřešit mnoho problémů se zaměřením, ale pokud má být žaluzie funkční, nesmíme opomenout další aspekty tohoto výrobku.

Jednak je žaluzie opatřena tahacím systémem (zpravidla řetízkem – natáčení lamel a šňůrkou – stahování lamel), který by měl být umístěn na správné straně a ve správné výšce. Tedy dbát tomu, aby výsledné tahání nepřekáželo a aby na něj každý (kdo by měl) dosáhl. Standardní výška tahání je kratší, než výška žaluzie o 20cm, ale toto je vhodné v případě žaluzie, která končí u parapetu, nikoliv v případě, kdy je až k zemi (délka tahání cenu vertikální žaluzie neovlivňuje). Kromě délky tahání si máme možnost „vybírat“ (záleží na interiéru) i způsoby, jak se budou lamely roztahovat a stahovat. V zásadě jsou dvě varianty nejpoužívanější. Tzv. opona - tedy lamely se rozevírají do stran a tzv. stranové stahování – všechny lamely jdou na jednu stranu. Ještě existuje varianta stahování lamel doprostřed, ale to se týká jen velmi malého procenta zákazníků. Při využití jakéhokoliv způsobu stahování si můžeme „nezávisle“ volit stranu, kde bude tahání. Co ale nesmíme podcenit, je samotná hmota lamel.

Pokud si představíte jak vertikální žaluzie vypadá, všimnete si, že lamely se při zatažení na stranu nikam neschovají, ale naopak jsou stále součástí interiéru. Z celkové šíře vertikální žaluzie připadá 16% na stažené lamely. Neboli 16% z šíře nebude nikdy uvolněné! Toto je opravdu důležité mít stále na mysli. Vertikální žaluzie díky natáčení lamel nemusí být téměř nikdy stahována ke straně, ale pokud jen trochu počítáte s tím, že by bylo v budoucnu potřebaa okno uvolnit, je zapotřebí objednat žaluzii o těch 16% větší. Pozor jedná se o procenta z konečné šíře, tedy nelze počítat tak, že vynásobíte šířku okna 1,16 a tím ji zvětšíte, ale musíte počítat:

 Výsledná šíře = šíře okna / (1-0,16) !

Přirozeně se při zaměření musíme rozmyslet, zda bude vertikální žaluzie kotvena do stěny, nebo do stropu – obojí má své výhody. Montáž do stropu je určitě pevnější, montáž do stěny může být zase ekonomičtější (nižší výška).

Autor článku: Jednatel společnosti Styltex

 

Zpět do kategorie

Bronislava Novotná (Praha)

Změna je krok k dosažení vyšší úrovně interiérů.

Služby   

  • Profesionální poradenství
  • Konzultace ve studiu
  • Konzultace u klienta
  • Odborné zaměření
  • Zajištění výroby
  • Šití
  • Odborná montáž
  • Aranžování
  • Tapetování a malba
  • Asistence architektům
Líbí se Vám realizace?
Kontaktujte nezávazně naší designérku!

Diskutujte s námi