CZ DE IT
23. 12. 2010

Trampoty se špatně zaměřenými ganyžemi

Začátek byl vcelku běžný, zákaznice si objednala garnyže do celého bytu s dopravou a montáží. Jak se ukázalo, bylo by na místě využít služby některého z našich techniků a nechat si poradit nejenom s rozměry, ale i s výběrem vhodného typu závěsného systému.

Po příjezdu na místo určení montér dopravil do 10.patra novostavby většinu garnyží i veškeré potřebné nářadí, a dvě nejdelší garnyže, které se do výtahu nevešly, vynesl po schodech. Ve chvíli, kdy umístil garnyže podle rozměrů k příslušným oknům, ještě se zdálo být vše v pořádku. Garnyže byly objednány s montážními doplňky k instalaci na stěnu a proto se montér domlouval se zákaznicí na výši umístění nad okny. Naše zákaznice požadovala jako výšku umístění délku již ušitých záclon a závěsů, samozřejmě s připočtením 1-2 cm od podlahy.

snímek 015 

V tomto nevinném okamžiku se spustila malá lavina problémů.

1) Po doměření udaných rozměrů by umístění garnýží vycházelo 3 cm pod stropem, což je jednak vizuelně nesmyslné (nehledě ke zbytečnému usazování prahu na horní desce garnyže) a hlavně technicky obtížně proveditelné. Garnyže se standartně montují ve výšce cca 15 cm nad hranou okenního výklenku nebo v polovině stěny mezi výklenkem a stropem.

2) Pod okenními parapety jsou tělesa radiátorů a jelikož záclony i závěsy jsou dlouhé, je nutné garnyže předsadit před radiátory. S tím se ovšem při zaměření nepočítalo a pokud by náš montér garnyže umístil podle všech požadavků, byly by mezera mezi stěnou a okrajem bočnice 12 centimetrů. V tom případě je ovšem montáž na stěnu naprosto vyloučena a navíc jsou bočnice krátké.

3) V ložnici, kde bylo okno prakticky přes celou stěnu a garnyž by logicky byla ideální bez bočnic, byl objednána s bočnicemi a s "rezervou" 2 centimetry na každé straně, takže nepřekryla celou stěnu.

4) Záclony i závěsy byly zakončeny nepřiměřeně vysokou řasící páskou, naprosto nevhodnou k zavěšení na vybraný typ garnýží. Kapsičky, sloužící k navlečení jezdců, byly umístěny příliš nízko a s dekorací by prakticky nebylo možné manipulovat.

snímek 013

Další půběh a řešení zakázky

1) Všechny garnyže bude nutné montovat na strop, tzn.odvézt i ušité záclony a závěsy k úpravě jejich výšky. Naštěstí byl pod vysokou řasící páskou založen materiál, který bylo možné využít k prodloužení, jelikož délka dekorací byly zakončena všitou olověnou šňůrou. Vždy je jistější délku záclon i závěsů doměřit až po namontování závěsných systémů na stěnu.

2) Všechny garnyže odvést a předat výrobci k výměně bočnic, ty budou po úpravě dlouhé 23 centimetrů, což je opravdu atypické a nepříliš šťastné řešení.

3) Garnyž v ložnici bude po dohodě se zákaznicí umístěna asymetricky, tak aby na straně, kde okno končí těsně u stěny, bylo možné zatáhnout záclonu k okraji - na této straně bude garnyž bez bočnice.

Pro zákaznici to znamená značné navýšení nákladů na pořízení závěsných systémů, nehledě k tomu, že výsledek není ideální. Mnohem lépe by vyhovovaly bílé hliníkové kolejničky s ohybem, které bez problémů umožňují dokonalé boční vykrytí i při větším odsazení od stěny.

A přitom je to tak jednoduché, pokud se pouštíme do čehokoliv, co není tzv."naše parketa", je vždy jistější pozvat si na odborné práce odborníky, příp.se s nimi alespoň poradit. Ušetříme si spoustu zbytečných starostí a jistě není zanedbatelná i finanční stránka.

V tuto chvíli je již zakázka i s potřebnými úpravami dokončena, jak zdokumentováno na přiložených fotografiích a je zřejmé, že se i v podobně zapeklitých situacích snažíme pro zákazníky v rámci možností vše co nejlépe vyřešit.

Autor článku: redakce Zaclona.cz    

 

Zpět do kategorie

Bronislava Novotná (Praha)

Změna je krok k dosažení vyšší úrovně interiérů.

Služby   

  • Profesionální poradenství
  • Konzultace ve studiu
  • Konzultace u klienta
  • Odborné zaměření
  • Zajištění výroby
  • Šití
  • Odborná montáž
  • Aranžování
  • Tapetování a malba
  • Asistence architektům
Líbí se Vám realizace?
Kontaktujte nezávazně naší designérku!

Diskutujte s námi