CZ DE IT
25. 2. 2019

Textilie Trevira CS - malý rozdíl s dalekosáhlými následky

Vedení jednoho z hotelů, kde jsme dodali a instalovali nehořlavé záclony a zatemňující závěsy, se na nás obrátilo s žádostí o nové závěsy do dvou pokojů. Při pohledu na původní závěs, který hotelový host dokázal propálit "odložením" na žárovku rozsvícené lampy, si uvědomíte důležitost nehořlavých textilií. Zde zcela určitě dokázaly zabránit požáru.

 

Bezpečnost je právem jedním z největších trendů naší doby. Nikde nejsou bezpečnostní ustanovení tak přísná jako v oblasti hořlavých materiálů. Proto je dobré vědět, že existují textilní materiály, které se dokonce ani nevznítí. Aby bylo možné je lépe rozeznat, vystupují všechny tyto materiály pod obchodní značkou Trevira CS. Trvale nehořlavé textilie Trevira CS na rozdíl od látek, které byly impregnovány dodatečně a při údržbě ochrannou funkci ztrácí, poskytují dlouhodobou bezpečnost.

Z ekologického hlediska nabízí Trevira CS mnohem více pozitivních vlastností. Při výrobě nehořlavých vláken nevznikají zatížené odpadní vody ani plyny a nepoužívají se žádná rozpouštědla. Díky nejmodernějším technologiím výrobních procesů s optimálním využitím energie je i spotřeba energie nízká. Vzhledem ke speciálnímu charakteru molekuly Trevira CS není nutná dodatečná nehořlavá úprava zatěžující životní prostředí. Stejně jako všechny polyestery je možné vlákna bez problému recyklovat. Souhrn všech těchto výhod – vysoká míra nezávadnosti pro životní prostředí – vedl k tomu, že nehořlavá vlákna a hedvábné příze Trevira CS získaly evropský certifikát Öko-Tex-Standard-100. Pro posouzení podle kriterií Öko-Tex je rovněž důležitá mimořádná snášenlivost vláken s pokožkou.

Vyhláška č. 23/2008 příloha č. 1, část 10 - Stanovení požadavků z hlediska hořlavosti a zápalnosti. Novelizované požadavky musí samozřejmě splňovat i záclony, závěsy a čalounické materiály. Novelizovaná norma ČSN 730831 v rámci Z1 z ledna roku 2010, kde změna Přílohy E mění článek 2.1.a) textilní záclony a závěsy musí odpovídat klasifikační třídě 1 podle ČSN EN 13773 (kromě jiného - už nestačí, aby splňovaly pouze normu 1101).

Od 1.7. 2008 platí vyhláška, v níž se hovoří, že ve stavbě ubytovacího zařízení s projektovanou kapacitou nad 100 ubytovaných osob, dále ve stavbě s vnitřním shromažďovacím prostorem (kina, divadla, konferenční sály, salonky, hotelové haly…) musí splňovat záclony a závěsy normu ČSN EN 1101 a od ledna roku 2010 také přísnou normu nehořlavosti ČSN EN 13773. Čalouněný nábytek musí splňovat normu 1021-2 a shromažďovací prostory normu ČSN 73 0831 PBS.

Textilie Trevira CS jsou jedny z mála, které splňují i novelizované podmínky.

Trevira GmbH je jedním z členů Czech Deco Teamu.

FOTO (STYLTEX)

 

Zpět do kategorie

Bronislava Novotná (Praha)

Změna je krok k dosažení vyšší úrovně interiérů.

Služby   

  • Profesionální poradenství
  • Konzultace ve studiu
  • Konzultace u klienta
  • Odborné zaměření
  • Zajištění výroby
  • Šití
  • Odborná montáž
  • Aranžování
  • Tapetování a malba
  • Asistence architektům
Líbí se Vám realizace?
Kontaktujte nezávazně naší designérku!

Diskutujte s námi