Japonské stěny
Dotaz zákazníka na řešení místnosti japonskou stěnou
Přišel nám email, kde zákazník poslal obrázek místnosti s dotazem, jaká by se do ní mohla navrhnout japonská stěna. Rozhodli jsme se tedy postup naší úvahy zveřejnit.
Řešení a přístup k návrhu japonské stěny:
Ze schématu místnosti je vidět stěna, kterou si zákazník přeje japonskou stěnou zakrýt. Její rozměr je 719 cm, tedy nejde o nic malého. Vycházíme-li z toho, že profil japonské stěny je 6 m, je jasné, že se nepodaří nabídnout plně funkční japonskou stěnu, která by „pojednávala“ celou stěnu. Tedy alespoň jako jeden konstrukční prvek. Za úvahu stojí celkem tyto řešení.
- Japonská stěna umístěná jen nad prosklenou částí stěny
- Použití několika profilů japonských stěn (dvou)
Japonská stěna nad proskleným prostorem.
Profil nám vystačí akorát, stačí jen navrhnout šíře panelů a počet drážek profilu. Pokud vycházíme ze standardu, kdy by se panely měly vejít do rozměru 600 – 1200 mm, pak nám při čtyřkolejničce vychází 8 panelů do opony (4 vlevo a 4 vpravo) a jejich šíře je cca 750 mm. Alternativou může být použití trojkolejničky, šesti panelů, a v takovém případě jejich šíře bude cca 1 metr.
Výhoda řešení:
Používáme standardní velikost profilu japonské stěny, jak montáž, tak následné používání by mělo být bez problémů.
Nevýhoda řešení:
Panely japonské stěny budou neustále v oknech a to i v případě jejich roztažení do stran. Dekorace nedosáhnou až ke stěnám.
Použití několika profilů japonských stěn
Toto řešení je trochu náročnější na montáž, ale není špatné. Jde o to, že se namísto výše zmiňovaného profilu čtyřkolejničky použijí dva profily, které se sesadí uprostřed (pozor nenapojí se, jen sesadí). Tím profil obsáhne celý prostor. Na jednom profilu budou 4 panely, na druhém jen tři (Přední drážka profilu se třemi panely bude prázdná, ale je vhodné použít čtyřkolejničku, aby profily na stěně měli stejný tvar). Panely budou na konci přdsazené o 5 cm, aby překryly styk dvou profilů. Rozměr (šíře) panelů by v takovém případě činil cca 100 cm. Levý panel by byl ukryt za stěnou zcela a pravý by vyčníval o 50cm.
Výhoda řešení:
Japonské stěny jsou přes celou místnost a při roztažení panely téměř zmizí z okenního prostoru (alespoň levá strana).
Nevýhoda řešení:
Při tomto řešení případné lankové zatahování bude na obou stranách japonské stěny a bude nutné při roztažení používat oboje.
Upozornění:
Toto je popis řešení jedné japonské stěny, která by byla pravděpodobně řešena jako záclona. Pro zastínění, nebo zatemnění by bylo potřeba buď předsadit stejnou japonskou stěnu tentokrát ze závěsů a nebo na okno připevnit jednoduché horizontální žaluzie.
Autor článku: Ing.K.Smejkal (Styltex)
Zpět do kategorie
Bronislava Novotná (Praha)
Změna je krok k dosažení vyšší úrovně interiérů.
Služby
- Profesionální poradenství
- Konzultace ve studiu
- Konzultace u klienta
- Odborné zaměření
- Zajištění výroby
- Šití
- Odborná montáž
- Aranžování
- Tapetování a malba
- Asistence architektům
Kontaktujte nezávazně naší designérku!