CZ DE IT
26. 12. 2009

Bydlení s barvami

Barvami můžeme ovlivnit nejen samotný vzhled interieru, ale také celkovou atmosféru, která nás následně osloví již při vstupu do místnosti. Každý člověk instinktivně volí barvy, které mu jsou příjemné, určitým způsobem jej oslovují a cítí se v nich dobře. A na každého z nás působí zvolené barvy jinak.

Při volbě barev v interieru je nutné brát v úvahu především rozlohu místnosti, světelnou orientaci a typ umělého osvětlení.

Teplé a syté barvy

Pokud máme obytné prostory s okny na sever, s absencí slunečního světla, volíme teplé a syté barvy. Totéž se týká místností chladných a neútulných nadměrnou rozlohou.

obývací pokoj-malba červená

Červená barva ve světlejších odstínech je barvou pro odvážné, je velmi aktivní, dynamická, pro někoho může být až agresivní. Na výmalbu celých pokojů se nedoporučuje, ale báječně dotváří pohodu interieru jako barva doplňků a menších ploch. Vínově červená bývá označována jako barva designová. Ve studených  a světlejších tónech je vhodná i do ložnic, v teplých a tmavších odstínech se často využívá do větších obytných místností, které příjemně zabydlí.

obývací pokoj-malba hnědá 

Varianty béžové až hnědé barvy ve světlých odstínech dokáží místnosti opticky zvětšit a rozšířit. Jsou vhodné hlavně do pokojů s jídelním prostorem.

obývací pokoj-malba žlutá

Dynamická a veselá, to je žlutá barva. Dokáže rozsvítit i malé prostory, proto je tak oblíbená do dětských pokojů. S nádechem do pastelové oranžové uspějeme při výmalbě místností s malými okny, ev. na severní stranu.

Chladné a tlumené barvy

Chladné a tlumené barvy nám pomohou pocitově snížit teplotu místností a navodit svěží a čistý dojem. Jsou proto vhodné do prostor situovaných na jih a do malých místností. Výborně pomáhají vytvářet prostředí vhodné pro klid a soustředění. 

obývací pokoj-malba zelená 

Zelená v tmavších odstínech je barvou moře. Interieru dodává hloubku a chlad. Světle zelená je svěží, uklidňující, působí harmonicky a uzavřeně. Je vhodnou barvou do klidných prostor ložnic a místností k odpočinku.

obývací pokoj-malba bílá 

Jasně, věcně, neohraničeně, tak dokáže působit bílá barva. Menší a tmavé místnosti zvětšuje a zjasňuje, ale na velkých plochách může vypadat neútulně a nezabydleně. Jako základ pro výrazné doplňky, včetně závěsů, čalouněného nábytku, ev. obrazů, je naprosto ideální.

obývací pokoj-malba modrá

Tmavě modrá je stabilní, prostor prohlubující až těžce působící barva. Mnohem častěji se používá v jemnějších pastelových odstínech,které jsou ideální do ložnic a dětských pokojů. Zde dokáže uplatnit svou vzdušnost a schopnost zvětšovat prostor.

Není snadné představit si interier po proměně, po které často toužíte, ale zároveň se obáváte výsledku. Pokud stále váháte s barevnicí v ruce, vyzkoušejte i možnost 3D vizualizace. Proměna tak může být kompletní, od nového řešení zastínění oken, přes doplňky až po malbu stěn.

Autor článku: redakce Zaclona.cz

 

Zpět do kategorie

Bronislava Novotná (Praha)

Změna je krok k dosažení vyšší úrovně interiérů.

Služby   

  • Profesionální poradenství
  • Konzultace ve studiu
  • Konzultace u klienta
  • Odborné zaměření
  • Zajištění výroby
  • Šití
  • Odborná montáž
  • Aranžování
  • Tapetování a malba
  • Asistence architektům
Líbí se Vám realizace?
Kontaktujte nezávazně naší designérku!

Diskutujte s námi